22
Maj

LPG kontra benzyna

Archived in the category: Bez kategorii
Posted by: admin - 0 Comments

Montowana w samochodach osobowych instalacja LPG ma wielu zwolenników ale nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego?
Decydując się na montaż instalacji LPG w samochodzie osobowym nie można sugerować się wyłącznie ceną samego gazu w porównaniu do cen innych paliw. Chociaż wjeżdżając na stację benzynową trudno nie zauważyć dysproporcji w cenie, montaż gazu powinien być dobrze przemyślany przez potencjalnego nabywcę instalacji LPG.
Z czym zatem wiąże się zamontowana w pojeździe instalacja LPG? Otóż, ma ona znaczący wpływ na silnik pojazdu. Rozważając montaż LPG, należy najpierw zasięgnąć informacji, czy dany samochód dobrze sprawdza się jeżdżąc na paliwie gazowym. Oczywiście najkorzystniej jest, jeśli instalacja LPG założona jest „fabrycznie”. Nie każdy producent oferuje jednak auta z gazem. W samochodach używanych, znaczący jest wiek i przebieg pojazdu. Montaż instalacji LPG wiąże się z pewnym kosztem. Należy więc zastanowić się, w ciągu jakiego czasu zwróci się poniesiony na niego wydatek. W przypadku osób jeżdżących niewiele, może okazać się, że instalacja LPG będzie droższa od standardowego paliwa. Przeliczając opłacalność zakupu, należy mieć na uwadze, że samochód napędzany gazem pali więcej paliwa niż przy benzynie. Ważną kwestią jest także zapotrzebowanie właściciela pojazdu na przestrzeń bagażową w aucie. Popularnym rozwiązaniem problemu zmniejszenia przestrzeni bagażowej przez wożony zbiornik gazu jest jego umieszczenie w miejscu koła zapasowego (tzw. zbiorniki toroidalne). Konsekwencją takiego rozwiązania jest niedogodność związana z wożeniem koła zapasowego w bagażniku. Co prawda, zapakowane w wygodny pokrowiec nie brudzi, jednak w znacznym stopniu zmniejsza dostępną pojemność bagażnika. Problem ten można jednak zminimalizować rezygnując z wożenia koła zapasowego i zastępując je zestawem naprawczym, który można zastosować przy niewielkich uszkodzeniach opony. Pomimo różnych niedogodności, montowane instalacje LPG mają coraz więcej zwolenników a paliwo gazowe dostępne jest w ogromnej sieci stacji paliwowych.

22
Maj

Nogi w samochodzie

Archived in the category: Bez kategorii
Posted by: admin - 0 Comments

Bezpieczeństwo na drodze jest przedmiotem wielu dyskusji poruszanych w mediach. Wśród czynników wpływających na bezpieczną jazdę wymienia się między innymi stan techniczny pojazdu, trzeźwość kierowcy, używanie zestawów głośnomówiących do rozmów telefonicznych. Mało kto jednak mówi o tym, jak dużą rolę odgrywa obuwie na nogach kierowcy lub też jego brak. Wbrew pozorom problem ten nie dotyczy wyłącznie kobiet. Chociaż częstym obrazkiem, z jakim można się spotkać w reklamach i filmach jest kobieta kierowca w wysokich szpilkach, obuwie to powinno być zdjęte do prowadzenia pojazdu. Stabilne podparcie pięty jest w czasie jazdy ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy. Podobny problem stanowi zbyt miękka podeszwa butów, lub zupełnie jej brak w przypadku prowadzenia na bosaka. Często widzi się, zwłaszcza w okresie wakacji kierowców w miękkich klapkach. Warto wiedzieć, iż mogą one stanowić zagrożenie dwojakiego rodzaju. Po pierwsze luźny klapek może zsuwać się z nogi powodując dyskomfort, brak skupienia kierowcy a nawet być przyczyną zablokowania pedału. To może stać się bezpośrednią przyczyną wypadku. Podobnie jak zbyt miękka podeszwa stanowiąca drugi powód dla którego powinno się zrezygnować z jazdy w klapkach i innych miękkich butach. Podeszwa ma wpływ na siłę, z jaką naciska się pedały. Jest to szczególnie istotne w czasie ostrego hamowania, kiedy trzeba szybko i z dużą siłą nacisnąć hamulec. Kierowca nie powinien również zwracać zbytniej uwagi na to, by podczas jazdy nie obetrzeć nowych butów o pedał gazu czy hamulca. Każdy kierowca wie, że buty często noszone do jazdy za kierownicą są pościerane. Dlatego warto mieć w samochodzie obuwie na zmianę. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek oraz zwiększy bezpieczeństwo podróży.

Prawo jazdy każdy młody człowiek stara się zrobić, po to by móc w przyszłości jeździć samochodem, czy nawet pracować jako kierowca. Prawo jazdy jest dodatkowym atutem w aplikacji kandydata do pracy. Nauka jazdy przygotowująca do egzaminu na prawo jazdy, odbywa się pod okiem instruktora jazdy, który stara się jak najlepiej wpoić nam zasady poruszania się po drogach, a także jak najlepiej nauczyć nas kierować samochodem. Nauka jazdy to proces obowiązkowy, który po zakończeniu uprawnia nas do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Sam egzamin natomiast to test teoretyczny ze znajomości przepisów ruchu drogowego, a następnie jeśli taki test uda się zaliczyć odbywa się jazda na placu manewrowym, a następnie wyjeżdża się na drogi, gdzie egzaminator weryfikuje, czy jesteśmy na odpowiednim poziomie, by otrzymać prawo jazdy, czy nie. Jeśli uda się zaliczyć egzamin, otrzymuje prawo jazdy po kilku tygodniach i możemy w pełni uczestniczyć w ruchu drogowym. Bardzo rzadko zdarza się, aby kursanci zdawali egzamin w pierwszych dla siebie terminach. Wynika to nie z nieodpowiedniej nauki jazdy, ale z rygorystycznego oceniania kursantów, po to by kursanci zdający egzamin, byli w pełni nauczeni wszelkich przepisów korzystania z pojazdów samochodowych.

22
Maj

Egzamin na prawo jazdy w obliczu zmian

Archived in the category: Bez kategorii
Posted by: admin - 0 Comments

Czas obowiązywania starych reguł zdawania egzaminu na prawo jazdy zbliża się ku końcowi, rzesze kursantów starają się więc za wszelką cenę zdać go jak najszybciej. Osoby, które znajdują się jeszcze przed tym doniosłym wydarzeniem z niepokojem spoglądają w przyszłość, a kierowcy, którzy cieszą się z posiadanego przez siebie dokumentu i z łatwością poruszają się po polskich drogach oddychają z ulgą wspominając własne doświadczenia egzaminacyjne. Spokój zachowują wyłącznie instruktorzy, a niektórzy z nich przyznają wprost, że po nowym roku nauka jazda będzie musiała być jeszcze bardziej efektywna, co z pewnością nie odbije się niekorzystnie na szkołach doskonalących przyszłych kierowców. Może się wydawać, że te ostatnie oczekują na zmiany z utęsknieniem, wiele mówi się bowiem o tym, że ich konsekwencją będzie wzrost opłat za kurs. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to jedyna zmiana, z jaką należy się liczyć. Bardzo prawdopodobne jest przecież również to, że zaostrzy się konkurencja pomiędzy szkołami przygotowującymi przyszłych kierowców, a przecież nie można nie zgodzić się z tym, że na tego rodzaju zjawisku zyskają osoby marzące o zdanym egzaminie na prawo jazdy. Nikt nie będzie przecież chciał pobierać nauk w ośrodku, który nie przygotuje takiej osoby do egzaminu.

22
Maj

Brawura na drodze

Archived in the category: Bez kategorii
Posted by: admin - 0 Comments

Na polskich drogach pojawia się coraz więcej kierowców ,w tym również młodych ludzi, którzy dopiero niedawno zdali egzamin na prawo jazdy, a już posiadają własny samochód i często z niego korzystają. Brawura na drodze jest więc również coraz częstszym zjawiskiem. Policja ostrzega więc przed takimi działaniami, które mogą stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zdawalność egzaminu na prawo jazdy jest w ostatnich latach bardzo niska, szczególnie w dużych miastach, gdzie wymagania w ośrodkach ruchu drogowego są wyższe. Brawurowe zachowania są więc w miarę możliwości minimalizowane.  Mimo to całkowicie nie da się tego uniknąć, gdyż zachowania młodych osób są często nieobliczalne. Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy jest elementem obowiązkowym, który im bardziej szczegółowo przebiega, tym większej wiedzy i umiejętności można dzięki temu zaczerpnąć.  Ważne jest również wpojenie wagi jaką ma w tym procesie odpowiedzialność. Dlatego też ważne jest, aby do egzaminu na prawo jazdy podchodziły tylko osoby o odpowiednim stopniu dojrzałości. O to jednak powinni zadbać rodzice, którzy pełnią odpowiedzialność za odpowiednie wychowanie i wpojenie określonych zasad.

22
Maj

Wady wzroku

Archived in the category: Bez kategorii
Posted by: admin - 0 Comments

Wśród wielu schorzeń i wad, coraz częstszymi stają się wady wzroku. Ich początek ma miejsce tuż przed ekranem komputera, który stanowi podstawową rozrywkę małych dzieci i młodzieży w wieku szkolny. Przez nadmierne spędzanie czasu właśnie przed komputerem i telewizorem,  jesteśmy narażeni na powolne psucie się wzroku, poprzez utratę ostrości widzenia. Wady wzroku są kłopotliwe nie tylko na co dzień, podczas czytania, czy tez w przypadku zaawansowanych zmian i wad wzroku, funkcjonowania ogólnego, ale również podczas realizacji kursu na prawo jazdy. Z uwagi na bezpieczeństwo każda osoba, która odbywa taki kurs, zobowiązana jest do przejścia badań lekarskich, które między innymi sprawdzają wzrok kierowcy. Jeśli stwierdzona zostaje wada, musi on udać się na specjalistyczne badania do okulisty, a informacja o jego problemach ze wzrokiem, będzie zawarta w dokumentach po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, co oznacza, że obecność okularów w trakcie jazdy będzie u tej osoby bezwzględnie konieczna. Te osoby, które mają w dokumentach informacje na temat ich wady wzroku, musza obowiązkowo co kilka lat badać wzrok i zmieniać okulary w razie potrzeby, na takie, które posiadają mocniejsze soczewki.

22
Maj

Ośrodki szkoleniowe

Archived in the category: Bez kategorii
Posted by: admin - 0 Comments

W dużych miastach powstaje coraz więcej ośrodków szkoleniowych dla przyszłych kierowców. Mają one na celu przeprowadzenie złożonych kursów przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy. Kursy te mają harmonogram narzucony odgórnie przez ustawę. Musza one bowiem jednakowo przygotowywać uczniów do odbycia egzaminu. Nauka jazdy nie należy do najprostszych zadań. W jej zakresie odbywa się bowiem zarówno kurs teoretyczny, jak i praktyczny. Każdy z nich trwa określoną ilość godzin i kończy się egzaminem wewnętrznym. Zapał do pracy i chęć do nauki wśród kursantów jest jednak nieograniczona. Wynika to z faktu iż płacą oni niemało za odbycie takiego kursu i jednocześnie zależy im na jak najszybszym podejściu do egzaminu właściwego w ośrodku ruchu drogowego i zakończeniu go z pozytywnym wynikiem, uprawniającym do odbioru prawa jazdy. Ośrodki szkoleniowe z uwagi na panującą między nimi konkurencję, walczą między sobą o kursantów. Robią to za pośrednictwem niższych cen i atrakcyjnych rabatów, jakich udzielają osobom rozpoczynającym kurs w danym okresie, lub posiadającym status studenta. Większość osób w ośrodkach szkoleniowych to młodzi ludzie, najczęściej tuż po egzaminie maturalnym. Uczęszczają na nie jednak również osoby w wieku średnim.